Yapay Zeka Nedir? Çalışması İçin Neye İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde pek çok insan için merak konusu olan yapay zeka, son dönemlerde tüm dünya üzerinde konuşulan ve hatta üzerinde çalışmalar yapılan bir konudur. İnsanların büyük çoğunluğu  yapay zeka teknolojileri ile insan gücünün azaltılacağını düşünürken, belli bir kitle ise önemli bir fırsat olarak değerlendirileceğini düşünmektedir.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, bilgisayar ya da bilgisayar vasıtası ile çalışan bir robotun yaşamsal fonksiyonları yerine getirmek ve zeki bir insanmış gibi faaliyete geçirmek için ihtiyaç duyduğu bir zeka türüdür. Adından da anlaşılacağı üzere yapay olan ve insan gücü ile geliştirilen bu zeka, günümüzün en gelişmiş teknolojileri arasında yer almaktadır.

Yapay Zekanın Çalışması İçin Ne Gerekir?

Bir tür bilgisayar bilim dalı olarak kabul edilen yapay zeka, nacak bilgisayar programları ile çalışmaktadır. Yapay zeka eğitimlerinin sayesinde edinilen bilgilere göre bilgisayar ortamında geliştirilen yazılımlar ve kodlamalarla elde edilen yapay zeka, yine bir bilgisayar ya da bilgisayar destekli robotlar üzerinde çalışmaktadır.

Bilgisayar bilimleri arasında oldukça geniş bir araştırma alanına sahip olan yapay zeka, hala üzerinde çalışılmaya ve geliştirilmeye devam eden bir dal olarak ifade edilebilmektedir.