Kronik Böbrek Yetmezliği Neden Yaşanır ?

Böbrek hastalığı sorunu çeken kişiler genellikle diyalize başvuruyor. Aslında o kişi için böbrek nakli uygulaması daha uygun yerinde olacaktır. Hele bu kişi bir çocuksa yaşındaki küçüklüğü itibariyle ilerleyen yaşamı için olumsuzluklar taşıyacaktır. Böbrek hastası olup diyalize bağlı olan hastalar böbrek fonksiyonlarını yerine getiremediği için çok fazla ve yoğun bir şekilde ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar. Başarılı bir böbrek naklinin ardından hem sağlığınıza kavuşmuş hem de sağlığınıza daha kötüye götürecek olan ve sizi ömür boyu bağlı tutacak olan bir makina ile beraber yaşamak zorunda kalmaz. Hem siz mutlu oluyorsunuz hem de yanınızdaki kişileri de sizle beraber mutlu ve güzel bir hayat sürmelerini de sağlıyorsunuz 

Aslında bunun cevabını belli bir makaleden okumuş olmaya gerek kalmadan rahatlıkla etrafımızdaki değişen dünyaya baktığımızda bile anlayabiliriz. Özellikle kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığı belki aklınıza bile gelmeyecek bazı sebeplerden ötürü meydana gelebilmektedir. En önemli sebeplerinden biri diyabet yani şeker hastalığına sahipseniz bu böbrek yetmezliğinin tetikleyen bir durumdur. Yüksek tansiyonda aynı şekilde böbrek yetmezliğini arttırabilecek ve tetikleyebilecek bir durumdur. Böbrek iltihabı nefret dediğimiz olay da bizim böbrek yetmezliği yaşamamıza sebep olabilir. Böbrek hastalığı maalesef ki hasta olan kişiye dair bir belirti vermeden ilerleyen ve yayılan bir hastalıktır demiştik.  

Bu hastalık öyle bir yayılır ki belli bir zaman diliminden sonra vücut fonksiyonlarını otuzların altında seyretmeye başladığında artık belirtiler verilmeye başlanır. Erken teşhis ve böbrek nakli uygulaması çok önemlidir.