Gelibolu Gezilecek Yerler

Adı artık Çanakkale ile özdeşleşen ve Çanakkale Savaşı’nda bir tarihe tanık eden Gelibolu, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile bugün Türkiye’nin en önemli gezi noktaları içerisindedir. Her mevsim ılımlı Gelibolu hava durumu güzelliği ile bu güzel ilçe, dört mevsim dünyanın birçok farklı noktasından turiste ev sahipliği yapmayı sürdürmektedir. İlçenin tamamını gezmek isteyen kişilerin ortalama 5-6 günlerini ayırmaları gereken Gelibolu’da hızlı bir keşif turu yapmayı arzu edenlere ise ilçenin en bilinen birkaç gezi noktasından söz edilebilir.  Gelibolunun turistik gezilere her daim uygun olan bu hava durumlarını www.gelibolum.com/gelibolu-hava-durumu linkinden düzenli ve güncel olarak takip edebilirsiniz.

Gelibolu Gezi Durakları 

Gelibolu Kalesi 

İlçenin merkezinde bulunan Gelibolu Kalesi’nin kim tarafından hangi yılda inşa edildiği bilinmemektedir. Yıllar içerisinde gerçekleşen kazı ve araştırmalardan sonra altıgen şeklinde tasarlanan bir kale olan yapının içerisinde cami, konaklar, 300 adet tek katlı ev, hünkar hazineleri ve su sarnıçlarının olduğu tespit edilmiştir. Bugün ise kaleden geriye bir kısım sur duvarı ve liman ağzında yer alan tek bir kulenin kaldığı söylenebilmektedir. 

Gelibolu Mevlevihane’si

Dervişlerin yetiştirildiği tarihi Gelibolu Mevlevihane’si, Azade Mehmet Dede ile dervişleri tarafından 1621 senesinde inşa edilmiştir. Hamzakoy’da yer alan Mevlevihane, çok geniş bir arazi ve devasa bir semahaneye sahip olmasıyla ünlenmiştir. Günümüzde pek çok semazen gösterisine ev sahipliği yapan Mevlevihane, bu özelliği ile Gelibolu gezilecek yerler içerisindedir. 

Hamzakoy Plajı 

İlçenin merkezinde yer alan Hamzakoy plajı, 400 metre uzunluğu, ince kumu ve sığ denizi ile Gelibolu rehberinde yer alan başka bir gezi durağıdır. Bölgenin en güzel plajı olarak da nitelendirilebilen plaj, 2017 senesinde tüm şartları karşılaması sonucunda mavi bayrak ödülüne de layık görülmüştür. Ücretsiz plaj özelliği ile halkın akın ettiği Hamzakoy plajında ayrıca çok sayıda restoran ve kafe gibi farklı birçok işletme yer almaktadır.