Atık Yönetiminin Çevresel Etkileri

Atık yönetimi, atık kutuları üretimi ve kullanımı sayesinde artık son derece kolay ve herkesin bilmesi gereken bir şeydir. Maalesef birçok kişi atık yönetiminin önemini anlamıyor. Sık sık, çöplüklere çöp atıyor ve doğru şeyi yaptıklarını düşünüyorlar. Bu süreç sadece son derece elverişli değil, aynı zamanda çevreyi önemli derecede etkiliyor.

Atık bertarafı yorucu ve zahmetli bir süreç olmak zorunda değildir. Bulunduğunuz bölgede yerel belediyeler ya da çöp toplama konusunda uzmanlaşmış birinin hizmetlerinden kolayca yararlanabilir ve atıklarınızın uygun şekilde arıtılmasını sağlayabilirsiniz. Çöpleri ayrıştırmanın ayrıca çok sayıda çevresel etkisi bulunmaktadır.

Azaltın, Yeniden Kullanın, Geri Dönüştürün

Uygun çöp yönetimi hava ve su kalitesini artırmanın yanı sıra sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltır. Birden fazla çöp kovası kullanarak ve çöp ayrıştırma işlemine yatırım yaparak, kaynakların çıkarılmasını en aza indirmeye yardımcı olacak, bunun yanında yeni malzemelerin üretilmesiyle ilgili kirliliği ve enerji tüketimini azaltacaksınız.

Atıklarınızı uygun olmayan şekilde elden çıkarırsanız, atıklarınız çevreyi kirletir ve sera gazları üretimini kolaylaştırır.

Geri Dönüştürülebilir Atıkların Faydalı Maddelere Dönüştürülmesi

Çöp toplama yönteminin azaltılması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesi yöntemi, geri dönüştürülebilir atıkların faydalı maddelere dönüştürülmesine yardımcı olur. Bölgenizdeki çöp toplama hizmetini kullandığınızda, yeşil atıklarınız kompost oluşturmak için geri dönüştürülür.

Kompost mükemmel bir gübre olup ekimde kullanılır. Yüksek kaliteli kompost yapay gübrelere olan ihtiyacı azaltır ve mahsulleri daha sağlıklı büyümeye teşvik eder. Geri dönüştürülemeyen atıklar genellikle atık enerjinin yakalandığı ve elektrik üretmek için kullanıldığı kontrollü bir işlemle yakılır. Çöplerinizi doğru şekilde atmazsanız, bu faydalı maddeler yaratılamaz.