Antika Tanımı Ne Zaman Yapılabilir?

Çoğu antika satıcısı ve gümüş alanlar tarafından kullanılan temel kural, yaklaşık 100 yıl veya daha eski herhangi bir şeyin antika olarak kabul edilmesidir. Eski, ama o kadar da eski olmayan öğelere vintage de denir. Antika tanımı ise ülkeden ülkeye, coğrafyadan coğrafyaya değişebilir.

Örneğin 1930’da, ABD hükümeti, 1830’dan önce üretilmiş bir objenin antika sayılacağını belirten bir vergi yasası getirdi. Bu kanuna göre, antikalar sanat eserleridir. Sanatın ilerleyişini gösteren koleksiyonlar, bronz, mermer, seramik veya porselen eserler, sanatsal antikalar ve 1830 yılından önce üretilmiş olan süs eşyaları veya eğitim değerine sahip nesneler antika olarak kabul görür.

Antika Olarak Adlandırılan Nesneler

Antika eşyalar vergilendirilmemektedir, bu nedenle insanların bir şeyi aslında olmayan şeyler olarak iddia etmelerini engellemek için 100 yıllık standart kabul edilmiştir. Ancak antika plak alanlar tarafından temel karakter değiştirilirse veya öğenin yüzde 50’sinden fazlasının onarılması durumunda, nesne artık bir antika olarak kabul edilmez.

Tüm antikacılar bu 100 yıllık kuralı kullanmaz. Bazıları 80 ila 100 yaşları arasındaki bir öğeyi de antika olarak kabul edebilir. Basitlik adına antika terimini hiç kullanmayan ve her şeyi vintage olarak ya da belli bir koleksiyona atıfta bulunarak adlandıran antikacılar da vardır.